4 Şubat 2010 Perşembe

4- DUBAİ / ORTA DOĞU

Gezi Tarihi: 27 Şubat 2010 Cumartesi

DUBAİ: LÜKSÜN ZERAFETLE BİRLEŞTİĞİ ŞEHİR 


Aslında büyük alışveriş    merkezlerini  hiç sevmeyenlerdenim.Gelmişken görmeliyim diye gezdim ama bu kadar mı herşey özenle düşünülmüş olur.Sanırım para bol olunca dünyanın en zevkli mimarları vb. Dubai'yi güzelleştirmek için sıraya girmişler.Vitrinler en zarif giysilerledoldurulmuş.Ama bu giysileri Arap kadını ancak simsiyah çarşafının altında  giyebiliyor.İmrenmeye gerek yok...DÖVİZ: 1$: 3.66 AED (Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi); 1 dirhem=0.27 $=40 krş
ANI: Daha önce Bahreyn uçuşumda bir sonraki uçuş biletimi sorduklarından  ve Dubai’den sonra yoluma kara yolu ile devam edeceğimden  korkarak biletimi almak için sıraya girdim. Görevli yine Kuveyt vizemin olmadığını söylediğinden ona dert anlatırken bana”madem Türksün. Git oradaki Türk’e derdini anlat” demez mi? İnanamadım. Bu kadar şans olur.Çıkış kapısına kadar bırakmadım kendisini.Zaten kendisi de çok beyefendi insandı.
Sizinde Kuveyt havaalanında bir sıkıntınız olursa orada Adanalı Serdar hemşerimiz var. Bilesiniz.

DUBAİ’DE ULAŞIM:
Dubai havaalanından  Dubai şehir merkezine devamlı otobüs , taksi var ve metro var.
Sharjah havaalanından da Sharjah ‘a devamlı belediye otobüsü ve taksi var.

1- DUBAİ CREEK’TE ULAŞIM

Deira’da Gold Souk’a yakın bir tane Bur Dubai’de birbirine yakın iki tane abra( tekne) istasyonu var.Ücreti ise sadece 1 Dinar.

Ayrıca Creek’in daha yukarı kısmında  kapalı teknelerde (al sleep) var.tek gidiş ücreti 6 Dinar.

 Dubai Creek üzerinde birçok köprü var ama yaya olarak sadece yaya olarak deniz altı tünelinden 20 dakikada  geçebiliyorsunuz.Bu tünel,  Bur Dubai’den Hermitage Vilage’nin biraz ilerisinden ve Deira- Gold Souk’a arasında.
Arabalar için deniz altından geçen tünel farklı.2- METRO: yeraltı treni çok temiz, sıcak, güvenli. Cam kapılar açıldıktan sonra içeri girebiliyorsunuz.
Başlangıç istasyonu Deira’da ‘Ghurir Center’ balık heykeline yakın
İki metro hattı var. Biri, denizin altındaki tünelden geçerek denize paralel, diğer hat ise Yukarı doğru çıkıyor.

1. HAT: Union Suguer=====èJaber Ali( Aslında bu yöne yeşil bir hat daha var ama henüz açılmamış. Kırmızı hattın da her durağı henüz acık değil. Yapılmaya devam ediyor)

2.HAT: Union Sguer======èReşadiye(Festival city.
2. hatla Havaalanı ve Deira Mall’a gidebiliyorsunuz

.ÖNEMLİ NOT: Dubai’de metro ve belediye otobüslerinde para geçmiyor. Fazla kalacaksanız 20 Dinar’a kart alıp, bizde ki gibi içini dolduruyorsun. Daha ekonomik oluyor. tek kullanımlık kartlarda var. genelde metro ücreti 4.5 Dirhem, otobüs ücreti 2.5 Dirhem civarında.
Metrodan ve otobüsten inerken kartı okutturmanız gerekiyor. Sanırım gittiğin yere göre para kesilmesi için.

3- ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

I-Deira’da birbirine yakın 3 tane otobüs terminali var.

1-Gold Souk Terminal
2- sabka terminali
3-Deira(Union) terminali: Buradan sarjah, rasilkayma v.s otobüs var.
4- Port Said Road Oman Bus Station-Donata: Buradan sadece Umman’a otobüs kalkıyor

II-Bur Dubai’de
Al GubaibaOtobüs terminali: En büyüğü bu.Abra istasyonuna yakın.Abu Dabi’ye sadec buradan otobüs var.Sharjah’a da bu terminalden daha çok ve sık otobüs bulabilirsiniz.Otobüs doldukca hemen kalkıyor.Sadece gece 24:00’dan sonra saatte bir otobüs var.

1-   SHARJAH

Sharjah======èDubai(10km)
Sharjah, gezmek için bir şehir değil ama bir kez görülebilir.

Sharjah ve Dubai’den de otobüs, otobüs terminalinden kalkıyor. Yani yoldan yolcu almıyorlar.
Ancak Sharjah’dan Dubai’ye giderken; Dubai’ye girdikten sonra otobüs duraklarında durarak yolcu indiriliyor. Tam tersi, Dubai’den Sharjah’a gelirkende Sharjah’a girdikten sonra belediye otobüs duraklarında yolcular inebiliyor.

Sharjah otobüs terminalindan Dubai – deira(son durak gold souk) ve Dubai – Bur Dubai’ye giden otobüsler ayrı ama  aynı terminalden kalkıyor. Bilet ücreti 5 AED.
Ama Bur – Dubai’ye giden otobüse bindiğinde yine deira’da ki Gold Souk’a yakın durakta inebiliyorsunuz.


DUBAİ’NİN GEZİLECEK YERLERİ:

Aslında bildikten sonra Dubai gezilmesi kolay ve ucuz şehir.

1.GÜN:
 Dubai’de Dubai Creek denilen boğazın bir yakasının ismi Deira, Diğer yakasının ismi Bur Dubai. Gezinize Deira veya bur Dubai’den başlayabilirsiniz. Birbirlerine tekne veya deniz altından geçen yaya geçidinden geçebilirsiniz.


DUBAİ CREEK ETRAFINDA YÜRÜYEREK GEZEBİLECEĞİN YERLER:

I-BUR DUBAİ’DE haliç kıyısında yürüyerek gezebileceğin yerler sırasıyla

1-SHEİKH SAEED AT MAKTOUM HAUSE:07:30 – 20:30 arası acık.Bilet ücreti büyükler için 2 AED, küçükleriçin1AED.Bundan bir önce ve sonra şeyhin kardeşlerinin evlerini ücretsiz gezebilişyorsunAma birbirlerine benzediklerinden Şeyh Said’in evi yeterli.Bunlar;
    2- BROTHER HAUSE: 07:00 – 21:00 arası acık.
3- SHEİKH OBAİD BİN THANİ HAUSE: 1910 – 1918 yılları arasında yaşanmış.
Buradan biraz ilşerlediğinde
4- HERİTAGE VİLLAGE: Ücretsiz gezebiliyorsunuz.
NOT: Deira’dan denizin altından geçen yaya tüneli ile geçip geziye buradan da başlıyabilirsiniz.Eğer Şeyh Said’in evinden başladıysanız tekrar geri dönüp biraz yürüdüğünüzde
5- DUBAİ OLD SOUK: 09:00 – 14:00 ve 16:00 – 20:00 arası acık.Çarşının ara bir yerinden girerek mavi Camiyi görünüz.Biraz ileride
6- FAHİDİ FORT=DUBAİ MUSEUM: Cuma günü 15:00 – 21:00 arası;diğer günler 08:30 – 20:30 arası acık.Giriş ücreti 3 AED.
Buradan tekne ile karşıya – Deira bölgesine geçebilirsiniz.II-DEİRA’DA

GOLD SOUK ve SPICE SOUK: 10:00 – 14:00 ve 16:00 – 23:00  kadar acık.
NOT: Buradan zamanın kalırsa orobüs veya metro ile DEİRA CİTY CENTER’e ve WAFİ CENTRE ALIŞ – VERİŞ MERKEZLERİNE gidebilirsin.

2.GÜN:

SAHİL KISMI: OTOBÜSLE GİDİLEREK GEZİLEBİLECEK YERLER
Otobüs’e Deira’da ki terminalden binebilirsiniz.sırasıyla
1-  JUMEİRAH MOSOUE: Sadece Müslümanlar ziyaret edebiliyor.Buradan tekrar otobüse binerek;
2-  PUBLİC BEACH: Çok güzel ve ücretsiz.Hemen bitişiğinde
3-  JUMEİRAH BEACH PARK  HOTEL (DALGA HOTEL): İçini gezebiliyorsunuz.asansörle yukarı çıkıp manzarayı seyredebilirsiniz ve fotoğrafçekebilirsiniz.Yine biraz ileride
4-  BURJ ARAB HOTEL(YELKEN HOTEL): eskiden ücret karşlığı içini gezdiriyorlarmış. Şimdi kalkmış.Ancak bir gün  önceden rezervasyon yaptırdığınızda restorantında yemek yiyebiliyorsunuz ama yinede diğer katları gezemiyorsunuz.
            Yatlarla, hatta havaalanından helikopterle müşteriler geliyor. Hemen yanında
5-  SU PARKI: Giriş ücreti 60 TL. Biraz yürüdükten sonra
6-  SOUK MEDİNAT JUMEİRAH: Geleneksel çarşı ve restoran. Çok güzel.
7-  ATLANTİS ON THE PALM: Buradan ya taksi ile direkt veya yol ayrımına kadar otobüs ile gidip daha sonra özel tren ile ulaşabilirsiniz.(Gidiş – dönüş var.)
Çok harika bir otel. Özellikle paralı ve parasız akvaryumu görmelisiniz.
NOT: Public  beach ten ve Souk Medinat  Jumeirah’tan Burj Arab ve dalga otelinin çok güzel manzaralarını yakalayabilirsiniz.

3.GÜN:

METRO İLE GİDEBİLECEĞİN YERLER
Sabah
İBN BATUTTA ALIŞ-VERİŞ MERKEZİ:  Metro ile Neekal Horbur durağında iniyorsunuz. Henüz metro inşaatı tamamlanmadığı için bundan sonra bedava belediye otobüsü ile gidebiliyorsunuz.
Gerçekten harika alışveriş merkezi burası.Mısır, Tunus, Endülüs v.s. Müslüman kültürlerinin yansıtıldığı bölümlere ayrılmış. Sanki açık havada, sokakta alışveriş yapıyormuş gibisiniz.
MALL OF THE EMİRATES: Bu alışveriş merkezinin içinde camekânla ayrılmış gerçek kardan kayak pisti var. Aklınıza gelebilen kar ile ilgili tüm aktiviteler düşünülmüş. Paranın gücünü burada çok iyi anlayabiliyorsunuz Kafede bir şeyler içerken kar sefası yapanları seyredebiliyorsunuz.
Giriş ücreti 100 Dinar, Kayak ta yapacaksanız 180 Dinar
Burada, normal kayağın yanında çocuklar kartopu oynayabiliyor. Snow board yapabiliyorsunuz. Büyük şeffaf bir topun içinde tepeden yuvarlanabiliyorsunuz. Her türlü eğlence düşünülmüş.

    Öğleden sonra

BURJ DUBAİ: 18.00’da su gösterisi başlıyor. Belli aralıklarla devam ediyor.
DUBAİ MALL(ALIŞVERİŞ MERKEZİ): Çok şık. Buradan yürüyerek veya taksi ile
EMİRATES TOWERS: Saat 18.00’den sonra 51.kattaki barına çıkıp fotoğraf çekip, manzarayı seyredebilirsiniz.

NOT: Zaman kalırsa bu geziye WAFİ CENTRE alış – veriş merkezini de katabilkirsiniz.

  WAFİ CENTRE: Metro ile gidiyorsanız‘Al Jahliya’ durağında inip tekrar bir vasıta bulmalısınız.

4.GÜN

 ABU DUBİ: 300 adadan oluşan başkent


                  2 saat
Dubai========================èAbu Dabi
                     Otobüs(Gidiş 20 D, Dönüş 15D )

Bur Dubai otobüs Terminali’nden sabah 04:30 da başlıyor.Akşam 19:00’a kadar  her 20 dakikada bir otobüs var.Dönüşte de aynı..
Abu Dabi’den Dubai’ye son araba 23.00 de.
Yalnız giderken ve dönerken belli yerlerde ineceksen küçük dolmuşları tercih etmelisiniz. Çünkü otobüs her yerde durmuyor.
 Sharjah’dan da aynı fiyatla Abu Dabi’ye otobüs var.ABU DABİ’NİN GEZİLECEK YERLERİ

I-SEYH ZAİD CAMİİ: Otobüsle şehre girerken Coufur’un yanında indiriyorlar. Geriye taksi veya yürüme dönebilirsin. Tabii camiye yakın bir yerde inebilirsen en iyisi.
Gerçekten muhteşem. Dünyanın 3. büyük camisiymiş.(1.siArabistan’da, 2.si Moroco’da)Ama sanırım güzellik,  zarafet ve sanat bakımından 1. camiidir.
İçi dışı bembeyaz ve altın varaklarla süslü. İçi renkli mermer kakmalarıyla harika çiçek motifleriyle süslü. İçinde ki halı 6.500metrekare.İnanılır gibi değil. Avizeler, yerdeki çiçek Müslüman olmayanlarda ziyaret edebiliyor. Girerken siyah elbise ve başörtüsü veriyorlar.
Bahçede şeyhin mezarı var.
ANI: Camii'de gezerken Türkçe konuşanları görünce selam verdim.İç işleri bakanı Beşir AtalayBeygelmiş.Konuştuğum da büyükelçiymiş.Bakan bey,benimle
ilgilenip, birçok soru sordu.Bana "Size imrendim,yerinizde olmak isterdim.Böyle nasıl geziyorsunuz"diye sorunca ben de "öğretmen maaşımla yemiyor, içmiyor, üstbaş almıyorum.biriktirdiğim paralarla gezmeye çalışıyorum"dedim.cevabım biraz manalı oldu ama düşünülerek vermedim.İçimden geleni ve doğruyu söyleyiverdim.
Bakan Beyde haklı.Bir öğretmenin nasıl gezebildiğine kendisi de şaşırmış olacak.


Buradan otobüsle;

II- DENİZ KIYISI

MARİNA MALL: Burası da çok şık alışveriş merkezi. İçinden kulesinin en son katında ki( R )döner restorana çıkıp fotoğraf çekebilirsiniz. Bir alt katta ki cafenin manzarası da çok güzel. Oradan yürüyerek
HERTAGE VİLAGE: Fena değil. Buraya geldiğin yoldan yürüyerek geri gidip ana yola gel.
EMİRATES PALECE: 7 yıldızlı, tek kelime ile büyüleyici otel. İçini gezmenize izin veriyorlar. Yine yürüyerek
KORNİŞ: Burada ki paralı ve parasız plajlarda yüzebilirsiniz. Yüzer restorantları görebilirsiniz.

III-ŞEHİR MERKEZİ:

BEYAZ KALE: Ben gittiğimde onarımdaydı.
ANI: Burada Dubai’ye geri dönmek üzere garaja gitmek için belediye otobüsü beklerken son model arabası olan Genç Bey yardım etmek istediğini söyledi. Daha sonrada beni Dubai’ye götürebileceğini söyledi. İnanamıyorsunuz. Evet, benzin çok ucuz ama bana göre asıl nedeni: Burada beylerin para kazanmak gibi bir dertleri yok ama yaşamlarını renklendirecek bir şey de yok. Bir yabancı bayanla sohbet etmek onların yaşam hakkında düşüncelerini öğrenmek, bile onlar için farklılık.4 hanım alabiliyorlar ama bir tanesi ile özgürce paralarının keyfini çıkaramıyorlar. Gelenekler çok katı. Bunları dönüş yolunda konuştuk. Kendiside kabul etti. Gerçekten beyefendi bir insandı. Dönerken beni Dubai’de yapılacak olan Formula için yapılan otel ve diğer binaları gezdirdi. Bu kadar mı ihtişam olur. İnanamıyorsunuz. Hatta oğlum için orada iş ayarlayabileceğini söyledi. Döndükten sonra yazdım kendisine.

5.GÜN:

SAFARİ:ALAYA Emirliğinde safari  çok güzelmiş.ben daha önce birçok kez safariye katıldığımdan burada katılmadım.
GLABAL VİLLAGE: Her ülkenin ayrı standı varmış.Böylece her ülkenin yemeklerini
, giysilerini vb. tanıyabiliyorsunuz.
FESTİVAL CİTY: Buransıda çok güzel alışveriş merkezi.

6.GÜN:

UMMAN – MUSENDAM:
Dubai, Umman’ı parmak gibi araya girerek bölüyor. Bu nedenle Umman’a ait olan Hürmüz boğazındaki Musendam’a Dubai’den gitmek daha kolay, kısa yol ve ucuz.Ben bir türlü tam cevap alamadığımdan cesaret edemedim.Daha sonra Ummandan geçmeye kalktım.Orada da beni yeşil pasaportla hava yolu ile içeri alan Dubai polisi bu sefer karayolundan girerken vizeye ihtiyacım olduğunu söyledi.Bu Arapları anlamak zor.Ve çok görmek istediğim Musendam’ı göremedim.Artık İran’dan geçmeyi düşünüyorum.
                                                           
                    Otobüs                                   Sadece taksi

Alghureir terminali=======èRasalkhayma(Dubai)========èMusendam(Umman
                                                      
              2 saat–20 dirhem


Genelde 4 kişi olunca taksi kalkıyormuş.
Aynı yolla Dubai’ye geri dönebilirsiniz. Veya oradan Umman’a da yine Dubai’den geçerek kara yolu ile veya deniz yolu ile geçebilirsiniz.

DUBAİ’DEN UMMAN’A GEÇERKEN:

                Otobüs
1- Dubai=============èMuscat(07:00am ve 16:00pm de otobüs var.
              50 dirhem, 5 saat


Not: Muscat’a giden otobüsler sadece saat kulesine yakın “port said Rood Oman Bus station, donata”adresinden kalkıyor. Birkaç firma var. Yarım saat önce gidersen bilet bulabilirsiniz.
Yine Muscat’a seyahat acentalarından da bilet bulabilirsiniz ama pahallı. Değmez.350 dirhem.
Umman ile Dubai arasında 4 tane sınır varmış. Sınırda vize alınabiliyor. Turistik vize 60 dirhem. Sınırda Umman’a ait haritaları istemeyi unutmayınız.


Artık Dubai’yi gezdiğimize göre Umman’ı gezebilirizÇok sevdiğim Filipin insanını heryerde bulurum


Sarjah


Arap kadını altınsız oamaz


Baharat çarşısı
Emirates Towers ve alışveriş merkeziheran gelebilecek varlıklı misafirleri kapıda karşılamadan olur mu?


Vafi alışveriş merkezi


Dubai mall ve Burj DubaiMetro istasyonu


Seyh Said'in evi


Kadın dışarda çalışmak zorunda olsa  bile çoğu peceli


Dubai creek
İbn Batuta alışveriş merkeziÇoğu arap ülkesinde camiilerde insanlar böyle uyuyorlar


Mavi camii
Dubai souk


Kale ve müze


Heryer yüksek bina ve arabalarla dolu


Geleneksel giysileri ile öğrenciler
Alışveriş merkezleri


İçleri serinletilmiş duraklarJumeirah CamiiYelken otel

Dalga otel
Hintli evsahiplerim
Abu Dabi - Şeyh Said Camii


Mall Of The Emirates alışveriş merkezi ve kayak pisti


Atlantis otel ve çevresi


Sahil ve yelken otel


souk Medinat Souk ve çevresi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder